描述
Main Features
1.High-precision cutting, ensure smooth cutting edge.
2.Automatic feeding, improve working efficiency.
3.Intelligent groove cutting, fit for welding requirements.
4.Multi-function cutting, support cutting, drilling etc.
Applicable Materials
Carbon steel, stainless steel, aluminum alloy, copper, brass and other metal pipes (round pipe, square pipe, oval pipe), etc.
Parameters:
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 3KW-20KW |
| Laser Source | MAX/Raycus/IPG/JPT/BWT/RECI |
| Control System | Cypcut/Raytools |
| Laser Head | Raytools |
| Servo Motor | Leadshine/FUJI/YASKAWA |
| Electric Components | Schneider |
| Dia. Of Pipe | Φ20~160mm |
| Max. Cutting Length | 4m/6m/9m |
| Max. Cutting Speed | 80m/min |
| Repeatability Accuracy | ±0.02mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03mm |
| Working Voltage | 380V/ 50Hz |
| Warranty | 2 Years |
| Machine Dimension (mm) | 8800*1800*2400 |
| Gross Weight | 3000kg |










评价
目前还没有评价