描述
Product Overview
The 1325 CO2 laser cutting machine is designed for cutting and engraving acrylic, wood, MDF and other non-metal materials. With a 1300×2500mm working area, it supports full sheet processing and is widely used in advertising, furniture and craft production.
Product Features
1.High-strength integrated machine body, custom-made sheet metal, integrated aluminum alloy gantry.
2.XY-Axis use imported ball screw, pure servo motor drive, imported square linear guide rail.
3.Industrial water-cooled chiller, top and bottom dual fume extraction.
4.Suitable for cutting acrylic, MDF, wood, photo frame materials, etc.
Applications
Suitable for cutting acrylic, MDF, wood, leather and other non-metal materials, widely used in advertising production, furniture manufacturing and craft industries.
Parameters
| Model | SQ-1325S |
| Working Area (mm) | 1300*2500 |
| Control System | Ruida |
| Laser Power | 300W/ 500W/ 600W |
| Laser Tube Brand | XINRUI/ PANSHI/ RECI |
| Drive Mode | Servo Motor |
| Water Cooling System | CW -6000 |
| Cutting Speed (mm/s) | 0-100 |
| Repeatability (mm) | 0.01mm |
| Graphic Format Supported | AI, BMP, DXF, DXP, LAS, PLT |
| Working Voltage | AC 220V/50HZ |
| Warranty | 1 Year |
| Machine Dimension (mm) | 3300*2200*1200 |
| Packing Dimension (mm) | 3400*2300*1400 |
| Net Weight | 900kg |
| Gross weight | 1000kg |









评价
目前还没有评价